برای کسانی که سالهاست به آرایشگاه ها مراجعه می کنند دانستن معنی کلمه میکاپ شاید چندان سخت نباشد اما ما در این مقاله می خواهیم مطالبی کلی در رابطه با شناخت میکاپ و طریقه ی انجام آنها را به خانم ها ارائه دهیم.

میکاپ به معنی ترکیب و ساختار است که در آرایشگری این کلمه به معنی آرایش صورت به کار می رود که از رشته های بسیار پرکاربرد و پرطرفدار در سراسر جهان می باشد که با سبک های مختلف اجرا می شود.

 

میکاپ در اصطلاح آرایشگری برای چه منظور استفاده می شود ؟

همانطور که گفتیم میکاپ به معنی آرایش صورت در آرایشگری استفاده می شود که برای رفع معایب احتمالی صورت و تکمیل آرایش و زیبایی اجرا می شود این روش در سایز اعضای صورت را مناسب جلوه داده و با ایجاد رنگ های محو، شکلی دوستداشتنی به صورت می دهند.

تفاوت میکاپ با گریم

در گریم با تکنیک سایه روشن کار شده و چهره اصلاح می شود اما در میکاپ از انواع رنگ ها برای روح گرفتن و متناسب جلوه دادن اعضای صورت انجام می شود واضح است که گریم نمی تواند جلوه و زیبایی میکاپ را اجرا کند .

سبک یا استایل

در میکاپ اصطلاح دیگری موجود است و آن اصطلاح سبک یا استایل در میکاپ است که برای شیوه ی آرایش استفاده می شود این شیوه شامل تقسیم وزن و هارمونی رنگ در آرایش صورت است یعنی میزان رنگ استفاده شده و عمق رنگ و توازن میان آرایش برای قسمت های مختلف صورت که این مسئله سبک میکاپ را تعیین می کند .

انواع سبک های میکاپ

 • سبک میکاپ کلاسیک
 • سبک میکاپ عربی
 • سبک میکاپ اروپایی
 • سبک میکاپ هالیوودی
 • سبک میکاپ شرقی
 • و …

افکت در میکاپ

با سبک های میکاپ آشنا شدید حال نوبت به اصطلاح افکت می رسد منظور از این کلمه در میکاپ این است که هر سبکی از میکاپ می تواند با حفظ سبک مورد نظر افکت های مختلف را اجرا نماید یعنی با بازی با رنگ ها که محدودیتی در استفاده از انها نیست مدلی خلاقانه ارائه کرد برخی از این افکت ها را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد .

استایل در میکاپ

اصطلاح دیگر مورد استفاده در میکاپ کلمه ی استایل است منظور از این کلمه میزان غلظت رنگ های مورد استفاده در میکاپ است برای مثال در سبک عربی رنگ های غلیظ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که در سبک اروپایی رنگ های ملایم و طبیعی بیشتر استفاده می شود .

میکاپ صورت

در ادامه به معرفی برخی از سبک های میکاپ می پردازیم:

سبک میکاپ شرقی

در این سبک از میکاپ از رنگ های شاد و گرم در آرایش چشم ها و لب با آزادی عمل نسبت به سبک کلاسیک استفاده می شود رنگ های مانند: قرمز – قهوه ای – زرشکی و … در این سبک نیازی نیست مانند سبک کلاسیک آرایش چشم ها با لب ها از نظر غلظت متفاوت باشد .از انواع میکاپ های شرقی می توان به میکاپ ژاپنی و هندی اشاره کرد.

سبک کلاسیک در میکاپ

سبک کلاسیک روشی است که در آن غلظت آرایش چشم ها با لب ها برعکس هم اجرا می شود وقتی در چشم ها آرایش غلیظ اجرا شود در لب ها آرایشی بسیار ملایم انجام می شود و یا برعکس انجام می شود در این سبک از آرایش برای رژ لب از رنگ های کلاسیک و جیغ مانند رنگ قرمز و زرشکی و برای آرایش چشم و خط چشم از رنگ مشکی استفاده می شود در این نوع از آرایش توجه زیادی به رژگونه نشده و تمرکز بر روی آرایش چشم و لب است .

سبک اروپایی در میکاپ

سبک اروپایی ساده ترین سبک در میکاپ است در این سبک از رنگ های مات و ملایم استفاده شده و تمرکز در این نوع سبک آرایشی کار زیادی روی چشم و لب انجام نمی شود و تلاش در حفظ زیبایی طبیعی پوست است پس معایب پوست برطرف شده و زیر کاری های مناسب برای زیبایی پوست انجام می شود در این روش وزن آرایش لب و چشم به یک اندازه بوده و آرایش غلیظ در آنها انجام نمی شود استفاده از رنگ های سرد و گرم برای آرایشی ملایم انجام شده و طراوت و زیبایی طبیعی مد نظر گرفته می شود .

در سبک اروپایی خط چشم نازک و طبیعی کشیده شده و از رنگ های مات و ملایم برای سایه ها استفاده می شود در این روش رنگ های شاد و ملایم نیز مورد استفاده قرار می گیرند در آرایش لب و گونه ها نیز از همین رنگ های مات و ملایم استفاده می شود . سبک اروپایی با سادگی اجرا شده و در مژه ها نیز از مژه مصنوعی های تکی یا سه شاخه در میان مژه ها بکار می رود تا حس طبیعی بودن مژه ها از بین نرود .

یکی دیگر از مدل های سبک اروپایی ، سبک اروپایی فشنی است که در آن از رنگ های شاد و زنده که از رنگ های گرم و سرد هستند به یک میزان بکار می رود .

 

سبک هالیوودی در میکاپ

در این نوع از سبک بر روی متعادل سازی صورت بسیار کار می شود و آرایشی آنچنان طبیعی اجرا می شود که گویی فرد آرایشی ندارد مصرف بی رویه فوندانسیون انجام نشده و رنگ های نزدیک به رنگ پوست و پایه برای طبیعی نشان دادن رنگ پوست استفاده می شود در مواردی رنگ های شاد تاحدودی که طبیعی بودن چهره را از بین نبرد اجرا میشود ،تضاد شدید در آرایش چشم و لب ها نیز می تواند رخ دهد که افکتی بسیار جذاب خواهد بود بدین صورت که چشم را تیره کرده و لب ها را بی رنگ می کنند که تکنیکی جالب خواهد بود .

سبک خلیجی در میکاپ

در مدل میکاپ خلیجی از سایه های خطی با مرزهای مشخص استفاده می شود رنگ های تیره و تند و سرد در آرایش چشم و خط چشم های رنگی در کنار هم از کاربرد زیادی در سبک خلیجی برخوردارند همچنین نقاشی های فانتزی و چسباندن نگین در اطراف چشم از دیگر مشخصه های سبک خلیجی است در این سبک  از رنگ های شاد و جیغ مثل رنگ صورتی تیره – زرشکی و قرمز در لب ها و رژگونه و تیره کردن پوست و سایه روشن های شدید از دیگر مشخصه های این سبک است .

سبک عربی در میکاپ

در این سبک از میکاپ آرایش بسیار غلیظ مد نظر گرفته می شود ،رنگ های گرم و تیره با طراحی شلوغ و رنگ های سنگین و براق در نواحی چشم ها و لب ها و برجسته سازی نقاطی مانند گونه ها و لب ها نیز مورد توجه قرار می گیرند که کاملاٌ متفاوت با دیگر سبک های میکاپ است و از فنون های تیره برای ایجاد سایه تیره در متد کانتورینگ نیز بهره می رود.

سبک لبنانی در میکاپ

سبک لبنانی از زیر مجموعه های سبک عربی است ،در این مدل از میکاپ برای زیر سازی صورت آرایش سنگین و چرب با قدرت پوشش بالا و سنگین اجرا می شود همچنین سایه چشم در این مدل رنگ سورمه ای و مشکی و قهوه ای سوخته است در این میکاپ سایه گربه ای پرطرفدار بوده و خط چشم به صورت تیره و بهن در بالا و پایین پلک اجرا می شود و در داخل پلک نیز مداد تیره کشیده می شود .رنگ رژلب و رژگونه مکمل با رنگ های سایه انتخاب شده و مژه مصنوعی نیز از انواع ریسه ای و پرپشت آن استفاده می شود.

چگونه در منزل آرایشی زیبا و جذاب داشته باشیم؟

 

برای اجرای میکاپ به چه لوازمی نیاز است ؟

انواع لوازمی که در میکاپ مورد استفاده قرار می گیرد را در ادامه به شما معرفی می کنیم پس در ادامه با ما باشید :

 • انواع مرطوب کننده و پرایمر : استفاده از مرطوب کننده ها و پرایمر موجب حفظ سلامت و رطوبت پوست شده و به زیبا شدن آرایش شما کمک می کند .
 • کرم پودر و کانسیلر : برای پوشش لک صورت و صاف و صیقلی شدن پوست استفاده کردن از انواع کرم پودر و کانسیلر ضروری است .
 • مداد طراحی ابرو : آرایش ابرو می تواند تمام آرایش و زیبایی شما را تحت پوشش قرار دهد پس استفاده از مداد طراحی ابرو در میکاپ برای داشتن ابروهایی با طراحی متناسب با سبک چهره و میکاپ لازم است .
 • خط چشم و ریمل : یکی از لوازم کارآمد که می تواند جایگزین خوبی به جای مژه مصنوعی باشد انواع ریمل و خط چشم ها هستند تا مژه ها بلند تر و پرتر به نظر برسند .
 • رژلب : رژ لب های قرمز رنگ و بی رنگ از اصلی ترین رژلب ها است که می تواند برای هر پوستی مناسب باشد
 • براش : براش ها به صورت تکی و ست در بازار موجود بوده و این وسیله کاربرد زیادی برای اجرای مواد آرایشی بر روی پوست است .
 • رژگونه : رژگونه و هایلایتر از لوازم مناسب برای رنگ دادن به گونه ها هستند و همچنین برای سایه روشن زدن در قسمت های مختلف استفاده کرد .
 • پالت سایه : یکی دیگر از لوازم مناسب برای سایه زدن به چشم ها
 • دستمال مرطوب کنند : از لوازم جانبی مورد استفاده در آرایش می توان به دستمال مرطوب و گوش پاک کن نیز اشاره کرد .

بهترین سالن زیبایی در تجریش غرب تهران

 

چرا آرایش کردن برای خانم ها مهم است ؟ جواب این سؤال در وب سایت تنظیم خانواده لطفاٌ کلیک کنید .