گلیسرین چیست و چه کاربردی دارد و چگونه تهیه می شود؟ این مایع بی بو و شفاف از گذشته های دور برای نرم کردن پوست و مو ها مورد استفاده قرار می گرفته و از چربی های طبیعی گیاهی و یا از الکل پروپیلن تهیه می شود.از گلیسیرین در لوازم بهداشتی ،داروسازی و لوازم آرایشی نیز استفاده می شود.گلسیرین ها با خاصیت نرم کنندگی و رطوبت دهی عالی قادر به حفظ رطوبت پوست و مو می باشند و پوست و مو را شاداب نگه می دارند.

انواع گلیسرین

از گلیسرین در کجا استفاده می شود؟

 • گلیسرین در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از گلیسرین به علت فواید ممتازش در تهیه برخی کرم ها و لوازم آرایشی استفاده می شود و لوازم آرایشی را برای پوست های خشک مناسب می کند.
 • از گلیسرین می توان به عنوان درمانی خانگی برای خشکی و پوسته پوسته شدن پوست و همچنین ترمیم پوست ها و موهای آسیب دیده استفاده کرد.
 • اگر خشکی پوست دارید می توان از گلیسرین به عنوان رطوبت رسانی قوی استفاده کرد.
 • از گلیسرین به عنوان ملین برای درمان یبوست نیز استفاده می شود.

ویژگی های گلیسرین

ویژگی های گلیسرین

1- رفع کننده چین و چروک

گلیسرین با خاصیت رطوبت دهی و نرم کنندگی بالای خود اگر به طور مرتب استفاده شود،می تواند چین و چروک های سطحی را درمان کرده و از ایجاد چین و چروک های جدید جلوگیری کند.برای استفاده از این روغن باید مقدار مناسبی از روغن گلیسرین را با مقدار مساوی روغن ویتامین E مخلوط کرده و به پوست زده و به خوبی ماساژ دهید تا جذب پوست شود.

 

2- نرم کننده پوست

روغن گلیسرین با رطوبت رسانی عالی به پوست ،پوست را نرم و لطیف کرده و انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد و از ایجاد لک ها و آسیب های پوست جلوگیری می کند.

 

3- رفع کبودی پوست

گلیسرین پوست را به مرور پاکسازی کرده و سلول های مرده پوست را حذف می کند بدین صورت استفاده از آن موجب از بین رفتن کبودی های روی پوست خواهد شد.

 

4- ضد التهاب پوست

روغن گلیسرین قادر است حساسیت ها و التهابات پوستی را از بین برده و در سلامت پوست تأثیری بسزا داشته باشد.این خصوصیت این روغن موجب شده تا این روغن انتخابی مناسب برای افراد با پوست های حساس و آسیب دیده باشد.

5- رطوبت رسانی به پوست

گلیسرین قدرت قابل توجهی در رطوبت رسانی و حفظ رطوبت پوست دارد و با مرطوب نگه داشتن پوست موجب سلامت و شادابی پوست خواهد شد.

 

6- کاهش لک و آسیب های پوستی

روغن گلیسرین با حفظ تعادل PH پوست از ایجاد لک ها و آسیب های پوست جلوگیری می کند و پوست را نرم و درخشنده کرده و پوستی صاف ایجاد می کند برای بهره مندی از این خاصیت این روغن کافیست یک قاشق گلیسرین را با دو قاشق گلاب ترکیب کرده و به روی پوست اسپری کنید و بعد از مرطوب کننده ها استفاده کنید تا پوستی بدون لک و شاداب داشته باشید.

7- درخشان کننده پوست

گلیسرین سلول های مرده روی پوست را پاکسازی کرده و موجب درخشان شدن پوست شما خواهد شد برای استفاده هر چه بهتر از تأثیرات گلیسرین برای شفاف شدن پوست می توان یک عدد سفیده تخم مرغ را به خوبی هم زده و سپس یک قاشق عسل و یک قاشق گلیسرین به آن اضافه کنید و به خوبی آنها را مخلوط کنید مخلوط بدست آمده را به صورت بمالید و دقت کنید که مخلوط را به اطراف چشم ها نزنید.پس از خشک شدن مخلوط روی پوست آن را با دقت از روی پوست بکنید تا سلول های مرده از روی پوست جدا شوند.

 

8- درمان ترک پاشنه پا

افرادی که پاشنه هایی خشک و ترک خورده دارند بهترین درمان برایشان استفاده از گلیسرین است چون این روغن فوق العاده می تواند رطوبت لازم را به پوست سخت و خشن پاشنه پایشان برساند و خشکی و ترک آن را به مرور زمان به طور کامل رفع کند البته پیشنهاد می شود افرادی که به این مشکل مبتلا هستند به طور مرتب از روغن گلیسرین شب ها و در هنگام خواب استفاده کنند.

 

9- درمان پوست زبر

اگر در هر قسمتی از بدن مانند کف پاها ، آرنج یا زانو ها پوست شما زبر شده است می توانید از گلیسرین استفاده کرده و به خوبی پوست زبر خود را درمان کنید.استفاده از گلیسرین مخلوط با گلاب یا مخلوط با سفیده تخم مرغ هم می تواند مناسب باشد.

 

10- ضد عفونی کننده پوست

گلیسرین خواص ضد عفونی کنندگی و پاک کنندگی داشته و از این رو قادر است آلودگی های  روی پوست را از بین ببرد، بدون اینکه مانند برخی مواد شوینده موجب خشکی و التهابات پوستی شود از این رو گلیسرین ماده ای مناسب برای ضدعفونی کنندگی پوست بوده و می توان آن را با مقداری مایع شوینده مناسب صورت ترکیب و استفاده کرد.

11- پاک کننده پوست

گلیسرین با مزایایی که دارد اگر با مقدار مساوی با سرکه سیبرا مخلوط شود می تواند کاربردی همچون شیرپاک کن داشته و آرایش صورت را به خوبی پاک کند و بعد از آن هم نیازی به شستشو ندارد.

12- درمان شوره سر

گلیسرین اگر با سرکه سیب ترکیب شود می تواند ترکیبی جذاب برای رفع شوره سر و همچنین درمان ریزش مو باشد برای استفاده از این ترکیب کافیست یک قاشق غذاخوری از سرکه و گلیسرین را ترکیب و استفاده کنید.

 

13- درمان موهای نازک

 • ترکیب گلیسرین با روغن بادام یکی دیگر از ترکیبات مناسب برای رفع نازکی و شکنندگی مو ها است پس یک قاشق غذاخوری روغن بادام را با یک قاشق چای خوری گلیسرین مخلوط کرده و روی پوست سر ماساژ دهید و بعد از 10 دقیقه سر را با آب سرد شستشو دهید.
 • گلیسرین با قدرت رطوبت دهی بالای خود با رفع خشکی پوست سر و مو ها می تواند گردش خون را تقویت کرده و در رسیدن مواد مغذی به مو ها کاربردی مثبت داشته باشد.برای استفاده کردن از گلیسرین برای درمان نازکی مو می توان مقدار مساوی از گلیسرین را با آب مخلوط کرده و سه قطره اسانس رزماری یا اسطوخودوس و یا روغن درخت چای به آن اضافه کنید و بعد از حمام به مو های خود اسپری کنید.
 • در ترکیب گلیسرین و ژل آلوئه ورا می توان ترکیبی جذاب برای رفع نازکی مو تهیه کرده و استفاده کرد برای تهیه این ترکیب یک قاشق چای خوری گلیسرین و دو قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا مخلوط کرده و پوست سر را با آن ماساژ دهید و بعد از 10 دقیقه مو ها را شستشو دهید.
 • ترکیب گلیسرین با روغن نارگیل برای رشد مو کاربرد داشته و همچنین موجب ضخیم شدن مو ها خواهند شد.برای تهیه این ترکیب یک قاشق غذاخوری گلیسرین را با دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کرده و پوست سر را با آن ماساژ دهید.

 

14- چاق کننده صورت

گلیسرین برای حفظ کشسانی پوست ماده ای فوق العاده است و قدرت رفع چین و چروک های سطح و جلوگیری از ایجاد چین و چروک های جدید را دارد اگر این ماده با گلاب که قابلیت پاکسازی پوست را دارد مخلوطط شده و مورد استفاده قرار گیرد می تواند موجب افزایش تولدی چربی در زیر پوست شده و صورت را چاق و کشیده کند.

 

15- تقویت ناخن ها

گلیسرین خاصیت نرم کنندگی و رطوبت بخشی دارد پس افرادی که زیاد لاک می زنند و ناخن هایی کدر و آسیب دیده دارند می توانند از روغن گلیسرین برای تقویت ، درخشندگی و استحکام ناخن ها استفاده کنند.برای ساخت ماسکی مناسب برای تقویت ناخن ها می توان از یک قاشق گلیسرین با دو قاشق غذاخوری گلاب و با مقدار مساوی پروکسید هیدروژن 3% مخلوط کرده و آن را با پدی مناسب به ناخن ها بزنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه ناخن ها را شستشو دهید.

16- لطافت بخشی به لب ها

خشکی و پوسته پوسته شدن لب برای هر فردی در زندگی رخ می دهد که برای برخی به عللی بیشتر اتفاق می افتد. برای درمان این مشکل می توان از گلیسرین و گلاب استفاده کرد و مدتی به طور مرتب آن را به لب ها زد تا لب ها کاملاً نرم و مرطوب شده و رنگی زیبا پیدا کند.

 

17- درمان زخم دهان

گلیسرین ماده ای بسیار پرکاربرد است که می تواند با خاصیت ضد عفونی کنندگی خود زخم های  دهان را نیز درمان کند بدین صورت که مقداری از گلیسرین را روی زخم دهان زده و بعد از نیم ساعت دهان را با آب سرد آبکشی کنید.اگر این کار را چند بار در روز انجام دهید خواهید دید که زخم دهان بعد از مدت کوتاهی به طور کامل التیام خواهد یافت.

 

18- درمان پسویازیس و اگزما

گلیسرین با خاصیت ضد عفونی کننده خود مانع از التهاب و خارش پوست های حساس شده و کسانی که مبتلا به پسوریازیس و اگزما هستند می توانند برای درمان مشکلات خود از این ماده استفاده کنند.گلیسرین از ورود سموم و محرک ها به پوست جلوگیری کرده و مشکلات پوستی را رفع می کند.برای استفاده از گلیسرین به عنوان درمان کننده اگزما می توان مقدار مساوی از گلیسرین و آب را مخلوط کرده و به نقاطی که دچار اگزما هستند زد و بعد از 20 دقیقه با آب سرد شستشو داد.

19- اولین قدم در آرایش

استفاده از گلیسرین قبل از آرایش به شما کمک خواهد کرد تا آرایشی راحت تر و جذاب تر داشته باشید و پوست شما طراوت و شادابی لازم را برای جذب آرایش بیابد.برای استفاده از گلیسرین می توانید دو قطره گلیسرین را با یک قاشق غذا خوری گلاب و یک قاشق چایخوری ابلیمو و یک عدد کپسول ویتامین E را با هم مخلوط کرده و قبل از آرایش کردن مخلوط را به صورت خود اسپری کنید.

20- درمان جوش و جای جوش

 • برای درمان جوش و جای جوش می توان از ترکیب گلیسرین و آب لیمو استفاده کرد بدین صورت که سه قطره گلیسرین و سه قاشق چایخوری آب لیمو را با هم مخلوط کرده و روی پوست بزنید.
 • ترکیب گلاب و گلیسرین نیز کاربردی بوده و می توان این ترکیب را با یک قاشق چایخوری گلیسرین و دو قاشق چایخوری گلاب ترکیب کرده و استفاده کرد.

21- درمان تیرگی اطراف چشم

گلیسرین به طور طبیعی در پوست یافت می شود و ماده ای مؤثر در درمان چین و چروک و تقویت حالت  الاستیکی پوست است.اطراف چشم پوستی نازک و حساس دارد که به سرعت تیره شده و دچار چین و چروک ها می شود.برای درمان این مشکلات می توان از گلیسرین استفاده کرده و در بهبود تیرگی و چین و چروک های اطراف چشم بهره برد.همچنین گلیسرین می تواند سلول های لایه ی اپیدرم پوست را تقویت کرده و تیرگی پوست را کاهش دهد.

نکته : توجه داشته باشید که گلیسرین خالص موجب خشکی پوست خواهد شد به همین دلیل بهتر است در هنگام استفاده از آن،گلیسرین را با مقداری آب مخلوط کرده و روی پوست اسپری کنید.

معایب استفاده از گلیسرین

 1. آلرژی یکی از مشکلات استفاده از گلیسرین است که می تواند موجب ایجاد قرمز،بثورات،خارش،کهیر شود.
 2. آکنه دیگر مشکل احتمالی است که ممکن است با استفاده زیاد از گلیسرین پیش بیاید البته گلیسرین در درمان آکنه مفید است اما نباید در استفاده از آن زیاده روی شود.
 3. دهیدراسیون پوست موجب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود که می توان این مشکل را با ترکیب گلیسرین با برخی مواد همچون آب کنترل کرد.

ویژگی های گلیسرین

سخن پایانی : 

توجه داشته باشید که اگر پوستی حساس دارید از گلاب همراه با گلیسرین استفاده کنید و از گلیسرین به مقدار زیاد استفاده نکنید چون موجب جذب گردوغبار و آلودگی و به همراه آن آسیب های پوست خواهد شد پس آگاهانه از گلیسرین استفاده کنید تا از مزایای ممتاز این ماده بهره مند شوید.