در زندگی امروز استفاده از گوشی های هوشمند ، کامپیوتر و لپ تاپ ساعات زیادی را در زندگی هر فردی به خود اختصاص داده از این رو راهکاری برای محافظت از چشم ها نیاز است تا از آسیب به آنها جلوگیری شود یکی از این راهکارهای مفید ماساژ چشم است اما اینکه این کار چطور انجام شود تا نتیجه عکس نداشته باشد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آیا می توان خستگی چشم ها را با ماساژ برطرف کرد؟ چشم ها از حساس ترین اندام بدن محسوب می شوند که به راحتی آسیب دیده و بینایی ما به خطر خواهد افتاد پس لازم است عضلات چشم ها به درستی تقویت شود.

خستگی چشم ها با ماساژ و حرکات دست برطرف خواهد شد و پیشنهاد می شود حتماٌ هر شب قبل از خواب ماساژ را انجام دهید چون این کار خستگی و فشارهایی که به چشم وارد شده برطرف کرده و در تقویت بینایی مؤثر خواهد بود.

کارهای روزمره همچون نگاه کردن به گوشی ، کامپیوتر ، لپ تاپ ، نور خورشید ، تماشای تلویزیون ، مطالعه ، خیاطی ، بی خوابی ، بیماری و حتی ساده ترین کارها نیز می توانند موجب فشار به چشم و خستگی آنها شوند و ما می توانیم با حرکاتی ساده در مدت زمان کوتاه تمامی این فشارها و خستگی ها را از چشمان خود تخلیه کنیم و با تقویت چشم ها از پیری زودرس در این اندام مهم جلوگیریی کنیم.

ال ای دی تراپی چیست؟

ساده ترین کاری که این کار برای ما انجام می دهد تقویت خونرسانی به چشم هاست که موجب رفع آسیب به آنها خواهد شد.

چشم ها را با چه ماده ای ماساژ دهیم؟

ماساژ برای چشم ها با روغن های گیاهی یکی از بهترین روش ها برای ماساژ صحیح چشم است روغن هایی همچون روغن زیتون ، روغن بادام ، روغن هسته انگور و روغن جوانه گندم از انواع بهترین روغن های زود جذب گیاهی و طبیعی برای این کار هستند که در نتیجه بخشی هر چه بهتر کار کمک رسان خواهند بود.

در ابتدای کار باید دست و صورت را به خوبی شستشو دهید تا هیچ گونه آلودگی و مواد آرایشی روی پوست و بخصوص اطراف چشم ها باقی نماند سپس سر انگشتانتان را به یکی از این روغن ها آغشته کرده و کار ماساژ را به نحوی که در ادامه آموزش خواهیم داد آغاز کنید.

نحوه ی ماساژ چشم

ماساژ چشم

مرحله اول : ماساژ حد فاصل بین دو چشم آغاز کار است پس حد فاصل بین دو چشم از کناره های پل بینی را از دو طرف با انگشتان اشاره که به روغن گیاهی آغشته کرده اید به صورت حرکات ملایم به نرمی تا سه دقیقه ماساژ دهید.

نکته : در این مرحله دو نکته مهم وجود دارد و آن اینکه نباید در هنگام اجرای ماساژ ناخن ها بلند باشد و نباید فشار زیادی به نقطه در حال ماساژ وارد شود چون دقت نکردن به این دو نکته می تواند موجب آسیب به چشم ها شود.

مرحله دوم : ماساژ عضلات بیرونی چشم ها دومین مرحله است پس عضلات بیرونی در زاویه خارجی چشم ها را با انگشتان سبابه که آغشته به روغن گیاهی است مانند مرحله قبل با نرمی و با فشار بسیار کم و حرکات دورانی ،ماساژ دهید .نکات گفته شده در بالا برای این مرحله نیز صدق می کند.

 

لینک های مفید:
آمبره مو

 

مرحله سوم : ماساژ شقیقه ها بعد از دو مرحله قبل باید انجام شود.برای انجام این کار انگشتان سبابه را چرب کرده و شروع به ماساژ شقیقه ها به طرف عضلات خارجی چشم ها،با حرکات دورانی کنید.

مرحله چهارم : در این مرحله به سراغ دو نقطه در پس سر بروید که با انتقال انرژی و خونرسانی بهتر به چشم ها در ارتباط هستند .پس دو انگشت شست را به روغن آغشته کرده و پشت سر روی قسمت بالایی گردن در نقطه ای که مو روییده شروع به ماساژ با حرکت دورانی کنید.

مرحله پنجم : در مرحله پایانی باید ناحیه شانه ها (اگر شانه ها در هر طرف به دو قسمت مساوی تقسیم شود شما باید قسمت بیرونی را ماساژ دهید) با دو انگشت سبابه و شست ماساژ داده شود تا جریان خونرسانی به سر و چشم ها ، تخلیه خستگی و انرژی بخشی به چشم ها به طور کامل انجام شود.

نکته : برای اجرای این مرحله نیاز به وارد کردن فشار بیشتری نسبت به دیگر مراحل است و بهتر است این فشار کم کم افزایش یابد البته به حدی نرسد که ماساژ گیرنده دچار درد و ناراحتی شود.

فواید  ورزش چشم ها چیست؟

امروزه به خاطر استفاده از هوش مصنوعی و … که به بزرگسالان ختم نمی شود و کودکان نیز با بازی ها و تماشای تلویزیون آن هم از سنین بسیار پایین آن را تجربه می کنند، در خطر آسیب به چشم ها قرار دارند پس رسیدگی به چشم ها کاری بسیار مهم برای کاهش این آسیب ها است.اما چگونه می توان از این آسیب ها جلوگیری کرد؟ یا حداقل آن را کاهش داد؟

مطمئناً بیشتر افراد و کودکان معتقدند که نمی توان استفاده از این ابزار را کنار گذاشت پس باید به دنبال راهکاری باشیم که در کنار استفاده از آنها فقط آسیب ها را کاهش دهیم البته قابل ذکر است که برای جلوگیری صددرصد از این آسیب ها تنها راه ترک کامل استفاده از این ابزار است و یا باید مصرف از آنها را به حد چند دقیقه محدود کرد.

ماساژ چشم ها برای کاهش آسیب های چشمی روشی مناسب است البته اگر حس می کنید دچار کاهش بینایی و یا هر مشکلی در رابطه با چشم ها شده اید در قدم اول به پزشک متخصص مراجعه کنید و در ادامه استفاده از این روش را در برنامه خود قرار دهید.

اما افرادی که هنوز دچار آسیب های چشمی همچون پیرچشمی و خشکی چشم ها و … نشده اند بهتر است هر چه سریع تر ماساژ را برای چشم ها آغاز کنند تا از شروع زود هنگام آنها جلوگیری کنند.فواید ماساژ چشم ها شامل:

 • خونرسانی بهتر به چشم ها
 • انرژی بخشی به چشم ها
 • تقویت بینایی
 • جلوگیری از خشکی چشم ها
 • رفع چین و چروک های سطح و ظریف
 • جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست اطراف چشم ها
 • جلوگیری از پیری زودرس در چشم ها
 • برطرف کردن خستگی چشم ها
 • خواب بهتر و سربع تر
 • رفع سردرد هایی که به علت فشار به چشم هاست
 • احساس آرامش و سبکی
 • کاهش فشار چشم ها
 • رفع سموم انباشته شده در اطراف چشم ها
 • بهبود نزدیک بینی و کاهش آن
 • و …

 

لینک های مفید:
هاشور ابرو

 

نکات مهم در ماساژ چشم ها

ماساژ چشم

 1. دستها و صورت باید قبل از ماساژ کامل شستشو داده شده و اثری از آلودگی یا مواد آرایشی نباشد.
 2. حتماً از روغن های طبیعی و قابل اعتماد از نظر ارگانیک بودن و صحیح بودن روش نگهداری ،استفاده کنید.
 3. فشار به اطراف چشم ها در هنگام ماساژ باید بسیار ضعیف باشد.

جمع بندی نهایی 

توجه داشته باشید که اطراف چشم ها بسیار حساس بوده و رگ های خونی فراوانی از این قسمت می گذرد پس باید عمل ماساژ چشم با دقت بسیار و فشار بسیار کم و روش اصولی انجام شود تا نتیجه بخشی خوبی داشته باشد

مراحل ورزش چشم را برای هر مرحله در حدود سه دقیقه اجرا کنید و نیازی نیست به مدت طولانی این کار را انجام دهید و فقط در انجام هر شب ماساژ مداومت کنید تا به نتیجه ی فوق العاده این روش پی ببرید.